Stabilizacja stawu skokowego

Urazy stawu skokowego są bardzo częste – nie tylko wśród sportowców. Często też się je bagatelizuje, zapominając, że stopa stanowi podstawę całego naszego szkieletu. Niedoleczone urazy mogą stać się przyczyną stałej niestabilności, której towarzyszą przykre dolegliwości bólowe.

W przypadku skręcenia kostki bądź innego urazu stawu skokowego konieczna jest stabilizacja stawu i ograniczenie aktywności fizycznej. Zastosowanie ortezy, czyli swego rodzaju aparatu ortopedycznego, który unieruchamia i stabilizuje staw skokowy, przynosi bardzo dobre efekty.

Leczenie urazów stawu skokowego

Urazy stawu skokowego rzadko kiedy wymagają interwencji chirurgicznej. W przypadku uszkodzeń w obrębie środkowym – około 5% wszystkich przypadków, a w obrębie bocznym – 10%. Z reguły dobre efekty przynosi unieruchomienie stawu oraz odciążenie stopy, zwłaszcza w okresie początkowym, gdyż na niej opiera się ciężar całego ciała.

Postępowanie lecznicze w przypadku skręcenia stawu skokowego obejmuje:

– stabilizację przez 7 do 14 dni,

– drenaż limfatyczny,

– Kinesiology Taping,

– krioterapię miejscową – w celu redukcji obrzęku oraz dolegliwości bólowych,

– laseroterapię – ma działanie przeciwzapalne,

– magnetoterapię – przyspiesza procesy gojenia tkanek.

Bardzo dobre efekty przynoszą również ćwiczenia stabilizacyjne, które można włączyć do terapii pod okiem fizjoterapeuty. Trening stabilizacyjny ma na celu wzmocnienie mięśni i więzadeł, dzięki czemu stają się one bardziej odporne na urazy. Oczywiście, ćwiczenia można rozpocząć już w trakcie rehabilitacji, czyli po wyleczeniu bolesnych urazów stawu skokowego. Trening obejmuje ćwiczenia statyczne i dynamiczne na podłożu stabilnym oraz niestabilnym, a także ćwiczenia funkcjonalne z wykorzystaniem sprzętu sportowego oraz taśm elastycznych.

Stabilizacja stawu skokowego – sposoby

Staw skokowy można stabilizować, wykorzystując ortezy stawu skokowego lub wykonując Kinesiology Taping na mięsień trójgłowy łydki. Stabilizatory stawu skokowego – na przykład Speed Pro Ankle Brace do kupienia w sklepie medycznyplus.pl – dostępne są w aptekach, sklepach medycznych oraz za pośrednictwem internetu. Zakłada się je samodzielnie. Wykonywane są z elastycznej dzianiny przepuszczającej powietrze. Dzięki systemom kompresyjnym ortezy świetnie dopasowują się do kształtu kończyny, co sprawia, że są bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu.

Na rynku są dostępne również stabilizatory dedykowane piłkarzom – ich dużą zaletą jest to, że mieszczą się w bucie, bez problemów mogą być więc wykorzystywane profilaktycznie. Kinesiology Taping polega na stabilizacji stawu skokowego za pomocą specjalnych plastrów, które w odpowiedni sposób przykleja fizjoterapeuta bądź osoba przeszkolona w tym kierunku przez specjalistę – prawidłowe naklejenie taśm wymaga doświadczenia. Obydwa sposoby stabilizacji mogą być wykorzystywane w trakcie leczenia, rehabilitacji oraz jako zabezpieczenie ścięgna Achillesa przed urazem.

Orteza stawu skokowego nie tylko odciąża, unieruchamia i stabilizuje chory staw, ale można także wykorzystywać ją do korygowania wad postawy.

2 lata ago

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *