Fakty i mity o cudownych tabletkach na odchudzanie

Fakty i mity o cudownych tabletkach na odchudzanie

W aptece znajdziemy tabletkę na wszystko. Na ból, na sen, na seks, na zdrowie. Nie zabrakło też pigułek na szczupłą sylwetkę. Czy takie środki farmakologiczne rzeczywiście działają? Czy biorąc tabletki na odchudzanie, można zrzucić kilka kilogramów? A może ich zażywanie jest niebezpieczne? Rozprawiamy się z faktami i mitami, które narosły wokół cudownych tabletek odchudzających.

Producenci tabletek odchudzających obiecują nam błyskawiczne i spektakularne efekty. Do wielu z nas trafia ten chwyt marketingowy. Niestety, uzyskanie sylwetki jak z reklamy tylko za pomocą tabletek na odchudzanie jest niemożliwe. Jednak takie środki mogą wspomagać nasze dążenia do niskiej wagi. Nie można więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy tabletki odchudzające działają. O faktach i mitach na temat środków odchudzających – czytaj dalej.

Czy tabletki odchudzające są skuteczne?

Mitem jest, że tabletki odchudzające nas odchudzą. Jeżeli chodzi o zrzucanie kilogramów, nie ma cudów. Niestety, aby to osiągnąć, trzeba się napracować. Tabletki nie zastąpią ani zasad zdrowego żywienia, ani aktywności fizycznej.

Mogą jednak uzupełnić naszą dietę tak, aby wspomóc działania odchudzające. Środki o dużej zawartości błonnika sprawią, że dłużej będziemy czuć się syci, a te z wyciągiem roślinnym, np. z grejpfruta, przyspieszą przemianę materii.

Czy tabletki na odchudzanie są bezpieczne?

Każdy środek farmakologiczny przyjmowany niezgodnie z zaleceniami lub bez rozwagi może być niebezpieczny dla naszego zdrowia, a nawet życia. To fakt. Przedawkowanie grozi nieprzyjemnymi, a czasem bardzo poważnymi konsekwencjami. W przypadku ciąży czy karmienia piersią koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

Tabletki z dużą zawartością kofeiny czy guarany, spożywane w nadmiernej ilości, mogą powodować nerwowość, problemy ze snem i nadciśnienie. Za dużo błonnika, a za mało wody, doprowadzi do zaparć. Zbyt częste przyjmowanie ziołowych preparatów spowoduje wzmocniony efekt przeczyszczający. Nadmierne spożywanie tabletek odchudzających grozi odwodnieniem organizmu.

 

Fakty i mity czy tabletki odchudzajace dzialaja skutecznie

Gdzie kupić tabletki na odchudzanie?

Nie tylko ważne jest co i jak przyjmujemy, ale gdzie kupujemy specyfiki odchudzające. Środki te znajdziemy już wszędzie – w aptece, w sklepie ze zdrową żywnością, w supermarkecie i na aukcjach internetowych. To ostatnie źródło jest najbardziej niebezpieczne, ponieważ niesprawdzone sklepy czy prywatni dystrybutorzy mogą w najlepszym wypadku nas oszukać, sprzedając witaminę C, a w najgorszym – otruć. W internecie co chwilę pojawiają nielegalne środki odchudzające. Nie warto jednak ryzykować zdrowiem i życiem dla atrakcyjnej ceny czy obiecywanych efektów. Jeżeli chcemy spróbować cudownych tabletek na odchudzanie – wybierzmy te apteczne lub sklepowe.

Fakty i mity o tabletkach na odchudzanie – jakie wybrać

Zanim wybierzemy tabletki odchudzające, sprawdźmy ich skład. Oto lista składników, które rzeczywiście mogą wpływać na naszą sylwetkę:

  • hamujące łaknienie: błonnik, kofeina, guarana, , gorzkiej pomarańczy, afrykańskiego mango;
  • spalające tłuszcz: L-karnityna, kwas linolowy (CLA), kofeina;
  • przyspieszające metabolizm: wyciąg z grejpfruta, gorzkiej pomarańczy, ekstrakt z zielonej herbaty, kapsaicyna,
  • ograniczające wchłanianie tłuszczów i węglowodanów: chitosan, wyciąg z fasoli.

Pamiętajmy, że tabletki na odchudzanie mogą uzupełnić naszą zdrową dietę i ruch, ale same w sobie nie spowodują skutecznego zrzucania wagi. Tabletki odchudzające to mit, wspomagające odchudzanie – to fakt.

2 lata ago

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *